Tek Yön
Gidiş - Dönüş
1 Yolcu
Yetişkin
1
18+ yaş
Çocuk
0
2-12 yaş
Bebek
0
0-2 yaş
Yaşlı
0
65+ yaş
Öğrenci
0
13-24 yaş
Kapat

En Uygun Diyarbakır Uçak Bileti Fiyatları


En Ucuz Diyarbakır Uçak Bileti Satın Al

 

Diyarbakır; Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almakta olan, gerek konumu, gerekse özellikleri açısından ülkenin en önemli şehirlerinden biridir. Binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşmış tarihi kalıntılar, özel binalar ve tarihi dokuları ile hem yerel halkı hem de turistleri kendine hayran bırakmaktadır. Anadolu’nun her köşesinde olduğu gibi Diyarbakır ilinde de tarihi süreç boyunca birçok medeniyet yaşamış, birçok farklı dine ve kültürel yapıya da ev sahipliği yapmıştır. Bu kültürlerle yoğrulmuş olması ülkenin en leziz tatlarına sahip olmasına sebep olmuştur. Diyarbakır kültürü, doğası, tarihsel zenginlikleri, yemekleri ile ziyaret edilmesi büyük önem taşıyan bir ilimizdir. Tüm detaylarıyla bilgi sahibi olmak istediğiniz bu il için şimdi tanımanıza yardımcı olacak özelliklerini sıralayabiliriz.

Diyarbakır’a ucuz uçak bileti satın alarak gidebilmeniz mümkündür. Bu sayede hem kısa yoldan hem de uygun fiyatlar ile Diyarbakır’a varabilirsiniz. Ayrıca En ucuz Diyarbakır uçak biletini bulabilmek artık çok daha kolay. Çünkü uçak bileti alırken Diyarbakır uçuşlarını tek bir ekrandan görebileceksiniz.

 

Diyarbakır’a Ne Zaman Gidilir?

 

Diyarbakır’ı ziyaret etmek için uygun mevsimi seçmek istiyor ya da en çok sevdiğiniz mevsim hangisi ise Diyarbakır’ı o mevsimde görmek istiyorsanız biraz da iklim koşullarından bahsetmemiz gerekecektir. Sert ve karasal iklime sahip olan Diyarbakır için yazların oldukça sıcak geçtiğini söylememiz mümkün olacaktır. Kış mevsimi ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ki kadar ağır ve karlı geçmemektedir. Yazın bunaltıcı sıcağından biraz sakınmak isterseniz, şehrin tadını en iyi şekilde ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde çıkartacağınızı söyleyebiliriz.

 

Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

Diyarbakır’a ulaşım günümüzde oldukça kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Dönem dönem uygun kampanyaları takip edecek, ortalama 1 saatlik uçak yolcuğu konforuyla Diyarbakır’a varabilirsiniz. Uçakla seyahatin doyulmaz konforu ve çok kısa sürede ulaşabilmenin keyfi sayesinde Diyarbakır’a ulaştığınız andan itibaren kendinizde yeniden doğmuş hissi bulacak, içinizdeki keşfetme ve tatma duygularıyla bir an önce şehrin harika dokusuna kendinizi emanet edeceksiniz.

 

Artık otobüs yolculukları yerine tercih edilen uçak konforu, harcayacağınız maliyeti de düşürmekte olduğundan Diyarbakır seyahatinizde kullanacağınız bütçeden size kentin keyfini çıkartacak büyük bir pay kalacaktır. Alışveriş ve yiyecek konusunda size oldukça ortalama sınıf maliyetler sunan Diyarbakır’da zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve bu dokulardan ayrılmak istemeyeceksiniz. Bütçenizin yolculuk kısmından arta kalan şaşırtıcı pay ile birlikte hem kendinize, hem de sevdiklerinize bu mükemmel şehirden birer hatıra almayı da sakın ihmal etmeyiniz.

 

 

Diyarbakır’ın Lezzetleri

 

Diyarbakır’da Meşhur Olan Yöresel Tatlar Hakkında

 

Diyarbakır’ın kültürel yapısının adeta temel taşı olan yemeklerinden bahsedeceğimiz ilk özellikler oldukça baharatlı, acılı, yağlı ve ekşi tatlarda olmalarıdır. Her yemeğin ana malzemesi genellikle etten oluşmaktadır. Et Diyarbakır’ın bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin vazgeçilmez besin kaynağıdır. İlk kez tadanların lezzetini unutamadıkları Diyarbakır yemeklerini tekrar yemek için ziyaret etmeleri oldukça muhtemel görülecek bir sonuçtur. Tercih edilen et yemeklerinin yanı sıra patlıcan meftunesi, kenger meftunesi, kabak meftunesi de Diyarbakır’ın bilhassa tercih edilerek denenmesi gerekli lezzetlerindendir.

 

Diyarbakır’ın Ünlü Zahire Yemekleri

 

Zahire yemekleri olarak tabir edilmekte olan ve Diyarbakır’ın vazgeçilmez tatlarına sahip olmasını sağlayan yöresel yemekleridir. Zahire yemeklerini detaylandırmak gerekirse; bulgur pilavı, hıllrik, içli köfte, sıkma, keşkek, duvaklı pilav, lapa, belluh, kiba kudur, lebeni, habenisk lezzetleridir.

 

Diyarbakır’ın Leziz Tatlılarını İhmal Etmeyin

 

Diyarbakır’ın tatlı kültüründe en temel malzeme olarak kadayıf tercih edilmektedir. Genel olarak Türk kültüründe de tatlı olarak önemli bir yere sahip olan kadayıf, bu ilde çeşitlemeleriyle ün sahibi olmuştur. Kaymaklı kadayıf, düz kadayıf, burma kadayıf, kaymaksız kadayıf, peynirli kadayıf, künefe olarak tercih edilmektedir. Kadayıf tatlarının yanı sıra revani, Nuriye tatlısı, pekmez ve yağlı tercihleriyle taş ekmeği tatlısı, zingil, halbur hurması adıyla ve tadıyla meşhur olmuş tatlılarındandır.

 

Kırsal Bölgelerinde Tadılabilecek Yöresel Yemeklerden Bazıları

 

Şehrin yerleşim bölgesinin kırsal kıyılarına gidildiği takdirde, kültürü ve dokusu henüz bozulmamış tatlara rastlamanız mümkündür. İsimleri löeel, mastav, mallez ve sörün olarak anılan hem tadıyla hem de şifasıyla mutlaka tadılması gereken yöresel yemeklerindendir.

 

Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Yerler

 

Müzeler: Yazımızın başında Diyarbakır’ın tarihsel geçmişinden bugüne dek sahip olduğu özelliklerden bahsetmiştik. Büyük medeniyetlere, bin bir çeşit kültüre ev sahipliği yapmış bu kıymetli şehrin gezilip görülmesi gereken ve asla etkisinden kurtulamayacağınız yerleri mevcuttur. M.Ö. 7500 yıllarına kadar uzanan bir tarihsel dokuya sahip olan medeniyetler başkenti Diyarbakır’da bu tarihsel sürece şahit edeceğiniz bir çok müze bulunmaktadır. Diyarbakır Müzesi, Ahmed Arif Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi gibi oldukça büyük ve önemli müzelere sahiptir.

 

Hanlar: Diyarbakır büyük medeniyetlerin yaşadığı tarihsel süreler boyunca, uzun yolculuklar yapan ticaret insanlarının da durağı olmuştur. Bu sebeple şehirde oldukça görkemli kervansaraylar yer almaktadır. Bunların arasında Deliller Hanı, Hasan Paşa Hanı ve Sülüklü Han bilinen en meşhur kervansaraylardandır. Ziyaretleriniz esnasında mutlaka görüp, keşfetmeli ve fotoğraf albümlerinizde yer alacak kareler yakalamalısınız.

 

Cami ve Medreseler:  Diyarbakır ziyaretleriniz esnasında muhakkak görmeniz, keşfetmeniz gereken bir başka tarihsel dokular da cami ve medreselerdir. Geçmişten günümüze ışık tutmakta en önemli eserler olan Diyarbakır Ulu Cami, Parlı Safa Camii, Nebi Camii başlıcalarıdır. Ünü dünyaya yayılmış olan bu tarihi değeri çok yüksek eserlerden diğerleri ise; Şeyh Muttahar Camii, Behram Camii’dir.

 

Kiliseler: Farklı din inançlarına sahip medeniyetlere de ev sahibi yapmış olan Diyarbakır ilinde yer alan kiliseler, bu din mensubu insanların ziyaretlerini ihmal etmedikleri ve önem verdikleri yerler arasındadır. Başlıcalar Mar Petyun Keldani Kilisesi, Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi ve Ermeni Kilisesi olarak anılan bu tarih dokulu yerler yabancı ve yerli tüm turistlerin ziyaretine açık olmaktadır.

 

Asur Kalesi: Diyarbakır ilinin Eğil İlçesinde yer almakta olan Asur Kalesi’ni Asurlulara ev sahipliği yaptığı tarihlerde inşa edildiği bilinmektedir. Diğer kalelere göre ihtişamı ve görkemi göz dolduran bu kale oldukça ilgi görmektedir.

 

Surlar: Medeniyetlerin korunma amaçlı olarak kenti çevrelediği surlar Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surları olarak tarihe yazılmıştır.

 

Hevsel Bahçesi: Türkiye’nin korunma altına alınmış birçok güzelliğinden biri de Diyarbakır’da bulunan Hevsel Bahçesi’dir. 8.000 yıllık tarihsel geçmişi bulunan ve Dicle Nehri kıyısına konumlanmış bu eşsiz yeri görmeden ve fotoğraf çekmeden dönmeyiniz.

 

Sipahiler Çarşısı: Sevdiklerinize ve kendinize Diyarbakır’dan hatıralar seçeceğiniz en çeşitli mekân tarihi Sipahiler Çarşısı’dır. Alışverişlerinizde tercih etmeniz gereken kültürel mekânlardan sadece birisidir.

 

Bunları Yapmadan Diyarbakır’dan Dönmeyin

 

Tarihi dokuları bozulmadan kalmış bütün eserlerde hatıra fotoğrafı çekilmeden, sevdiklerinize bu eşsiz kenti hatırlatacak ufak hediyeler almadan, lezzeti damağınızdan sökülmeyecek yemeklerini tatmadan Diyarbakır seyahatinizi asla sonlandırmayınız.

 

Diyarbakır’da Alışveriş Önerileri

 

Diyarbakır’ın tarihsel dokulu eski çarşılarında ya da günümüze ayak uydurmuş modern alışveriş merkezlerini dolaşarak hem kendinize hem de sevdiklerinize güzel hatıralar kazandırabilirsiniz. Kültürel dokusunu anımsatan takılar, bakır mutfak eşyaları, puşi desenli şal ve yazmalar, hediyelik türlü türlü eşyalar satın alabilirsiniz.

 

Diyarbakır Havalimanları ve Ulaşım

 

Diyarbakır ili tanıtım yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi otobüs fiyatına erken rezervasyonla alınan uçak biletleriyle ortalama bir saat gibi bir sürede Diyarbakır’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanına belediye otobüsleri ve araç kiralama yoluyla rahat ve keyifli bir yolculukta yapabilirsiniz. Havaalanının Diyarbakır merkezine olan uzaklığı ise sadece 6 km gibi bir mesafe oluşturmaktadır.

 

 

 

Diğer Hava Yolları

Seyahat haberleri ve fırsatlarından ilk siz haberdar olun! Ucakbiletivip.com'dan en son seyahat haberleri ve fırsatları hakkında mail almak istiyorum: